طرز تهیه مربای هویج

مربای هویج

مربای هویج ( به انگلیسی : Carrot jam ) بسیار مقوی و خوشمزه است. همه خانم های با سلیقه ایرانی حتما یکبار این مربا را پخته اند. اکنون طرز تهیه مربای هویج را در اختیار شما قرار می دهیم.

طراحی سایت اینترنتی

درست کردن مربای هویج

جدول ارزش غذایی هویج

هویج منبع غنی بتاکاروتن می باشد. بتا کاروتن مسئول رنگ نارنجی هویج است. هرچه بتا کاروتن زیاد تر باشد، هویج نارنجی تر می شود.
بتا کاروتن پیش ساز ویتامین A است، یعنی در بدن تبدیل به ویتامین A می شود. ویتامین A برای تقویت سیستم ایمنی، محافظت از پوست، ریه، لوله گوارشی و همچنین در رشد سلول ها و تولید مثل حائز اهمیت است. بتا کاروتن، یک آنتی اکسیدان است و بیماری های ناشی از پیری را کاهش می دهد.

مواد لازم برای تهیه مربای هویج

  • هویج ریز رنده شده ۱ کیلوگرم
  • شکر ۱ کیلوگرم
  • گلاب ۱۰۰ میلى گرم ( به میزان لازم )
  • هل درسته ۱۰ عدد
  • زعفران ۱/۸ قاشق چای خوری ( به صورت خشک استفاده کنید )
  • وانیل کمی ( به میزان لازم )
  • چوب دارچین ۱ عدد
  • جوز هندی ۱ پنسه ( به میزان لازم )
  • آبلیمو ۱ قاشق غذا خوری
  • پودر فلفل کمی ( در صورت تمایل )

پختن مربای هویج

روش تهیه مربای هویج

هویج را یک شب جلوتر رنده کنید و در یک قابلمه لعابى ریخته و داخل آن هل را ریخته و روى آن شکر ریخته و بدون اینکه آن را هم بزنید درب آن را گذاشته و آهسته قابلمه را تا زمان پخت کنار بگذارید.

داستان بخوان

روز بعد ( یعنى حدوداً ۱۲ ساعت بعد ) قابلمه را در بسته روى حرارت ملایم گذاشته ( خیلى ملایم ) و اجازه دهید شکر آهسته آهسته ذوب شود و هویج از زیر آهسته آهسته بپزد که حدوداً یک ساعت زمان لازم دارد، می توانید از شعله پخش کن استفاده نمایید ( شکر را هم نزنید ). در این روش آب احتیاجى نیست و مربا خودش آب می اندازد.

در آخر که قل هاى ریز مربا را ملاحظه خواهید کرد آب لیمو و یا جوهر لیمو را اضافه کنید و بعد از ده دقیقه چوب دارچین، زعفران، گلاب، جوز هندى و وانیل ( ۱/۴ قاشق چاى خورى فلفل قرمز در صورت تمایل ، نگران نباشید مرباى شما تند نخواهد شد ) را ریخته و از روى حرارت بردارید و بهتر است تا ۲۴ ساعت در همان قابلمه بماند ولى درب آن را برداشته و روى قابلمه یک دستمال بزرگ و سنگین یا یک حوله بیاندازید تا زمان خنک شدن عرق نکند و بعد از اینکه خنک شد و مطمئن شدید که مربا شکرک نزده آن را داخل شیشه هاى تمیز و کوچک ریخته و در یخچال قراردهید. توجه داشته باشید که هل و چوب دارچین را از مربا جدا نکنید.

نکته آشپزی :

می توانید از خلال هاى تازه پوست پرتقال هم در مرباى هویج استفاده کنید ( به اندازهء ۱/۲ پ ) و یا دو قاشق غذاخوری خشک آن، که البته باید بعد از کمى جوشاندن و قرار دادن در آب سرد براى چند ساعت و تعویض مرتب آب آن استفاده کنید.

خلال بادام و پسته هم در مرباى هویج عالیست و مربا را زیبا می کند، در صورت تمایل اواخر پخت به مربا به همان صورت خشک اضافه کنید. ( از هر کدام یک قاشق غذاخوری )

پادکست شعر گوش کن

در صورتى که مرباى هویج با حرارت کم و یکنواخت پخته شود شکرک نخواهد زد. و اگر شکرک زد مربا را دوباره روى حرارت قرار دهید با ۱۰۰ میلى گرم آب معمولى براى مدت پنج دقیقه جوشانده و از روى حرارت بردارید. بعد از اینکه خنک شد در ظرف ریخته و کنار بگذارید.

گردآوری و برگردان به پارسی : مرکز تولید محتوای دیجیتالی

این مطلب را به اشتراک بگذارید
نشر فرشید پرس نخستین نشر اینترنتی